Tipy na výlety

Hoslovický mlýn

Téměř za humny je nejstarší dochovaný vodní mlýn v Čechách.  Kromě stále expozice mlýna, přilehlých budov a výstavy Ze života šumavského Podlesí se zde konají tématicky zaměřené dny – Masopust, Velikonoce, dožínky, posvícení, Vánoce… Mlýn je vyhledávaným místem i pro filmaře pohádek, např. Tři bratři, Kouzla králů, atd.

Strakonický hrad

Hrad se třemi nádvořími a věží Rumpál,  z které si můžete prohlédnout Strakonice. Na hradě probíhají i různé výstavy. V bývalém příkopu můžete vidět ovečky, kozy, oslíka a poníky, což jistě ocení děti. Jednou za dva roky se zde konají známé Mezinárodní dudácké festivaly (MDF).

Javorník

V obci Javorník doporučujeme navštívit Klostermannovu rozhlednu z roku 1938, která je ve výšce 1066 m.n.m. Rozhledna byla původně vysoká 24 metrů, nyní je vyhlídková plošina ve výšce 30 metrů. Cestou na rozhlednu potkáte zrekonstruovanou kapli sv. Antonína, kde si můžete odpočinout a pro děti jsou zde informační tabulky o zvířatech.

Kvilda

Tuto šumavskou obec, která je 16 km od Vimperka v nadmořské výšce 1065, jistě navštíví každý turista. V Infocentru NP Šumava vám rádi poradí, kam se vydat pěšky, na kole či na běžkách. Můžete se vydat k pramenu Teplé Vltavy nebo k Jezerní slati. Po náročném dni jistě rádi navštívíte místní vyhlášenou cukrárnu a pekárnu.

Bučina

Hraniční přechod pro pěší nebo cyklo. Ideální dojet na Kvildu autem a odtud se vydat krásnou přírodou pěšky nebo na kole a podívat se do sousedního Německa. Dát si oběd v hotelu Krásná vyhlídka, posedět na terase, odkud je krásný výhled na Šumavu. Na Bučině je možné zapůjčit si koloběžku a sjet zpátky na Kvildu.

Volyně

Město z 13. století s historickou renesanční radnicí. Navštívit můžete tvrz, kde je muzeum. Ve večerních hodinách můžete zajít do místního kina. Nad městem je kaple Anděla Strážce (místní jí říkají Andělíček) odkud si můžete celé město prohlédnout.

Hoštice

Malebná vesnice známá především z filmů Slunce, seno, …. Je možné navštívit Ranč Šimona Pláničky, jako ve filmu. Vesnici také proslavil známý country zpěvák Michal Tučný.

Helfenburk

Helfenburk je zřícenina hradu asi 5,5 km od Bavorova v okrese Strakonice. Zaparkovat můžete cca 1,5 km pod hradem a pěšky vyjít do mírného kopce asfaltovou cestou skrz les. Pořádají se tam rytířské turnaje, naleznete tam stánek s občerstvením. Často tam jsou k vidění ovce nebo kozy, které se volně pohybují v okolí. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR.

Bazén Horažďovice a Sušice

Pokud nepřeje počasí turistice a rádi si dopřejete aktivní odpočinek, můžete navštívit krytý bazén v Horažďovicích nebo v Sušici. V Horaždovicích je plavecký bazén, dětské brouzdaliště, tobogán, whirpool a bazén s divokými vlnami. V létě se můžete opalovat na přilehlé terase. Sušický bazén je novější, samozřejmostí je plavecký bazén, brouzdaliště. Dále má tobogán se strašidelnými efekty, whirpool, bazén s masážními tryskami, bazén s divokou řekou. Ohřát se můžete ve wellness, kde je finská a parní sauna.

Sušice

Město s historickým náměstím, Muzeem Šumavy si můžete prohlédnout z rozhledny Svatobor. Muzeum je zaměřeno na sirkařství a sklářství. Prohlédnout si zde můžete také mechanický betlém.

Kromě sušického plaveckého bazénu můžete s dětmi navštívit lanový park i skatepark.

Rabí

9 kilometrů od Sušice stojí zřícenina hradu Rabí. Nádvoří si můžete samostatně prohlédnout, pro zvídavé je možné navštívit palác, věž a nově i podzemí kostela s průvodcem.

Kromě zříceniny si můžete v městečku prohlédnout náměstí s pestrobarevnými štíty ve stylu selského baroku, židovský hřbitov a modlitebnu.

Kašperské Hory

Hrad založený Karlem IV. nabízí kromě klasické prohlídky také speciální prohlídku pro děti, které se stanou rytířem či princeznou a budou plnit úkoly. Pro starší děti je možnost rezervace prohlídky ve stylu Staň se stavitelem hradu. Kromě hradu a historického centra můžete navštívit muzea – Muzeum Šumavy, Muzeum historických motocyklů, Expozici české hračky nebo Muzeum seismometrie. Muzeum je otevřeno jen v určité dny a kromě prohlídky jedné z nejcitlivější seismické stanice na světě se projdete i 200 metrovou štolou. Pro milovníky přírody doporučujeme při nevlídném počasí navštívit Informační středisko NP Šumavy, kde je připravena stálá expozice zaměřená na ekosystémy Šumavy.

Český Krumlov

Český Krumlov je na seznamu památek UNESCO právem. Historické centrum a zámek nad Vltavou je místo, které byste neměli zapomenout navštívit. Kromě překrásného zámku s hradním příkopem s medvědy můžete navštívit v zahradách Otáčivé hlediště, kde se v letních měsících hrají různá představení.

Ve městě je několik muzeí – např. Muzeum útrpného práva, WAX muzeum – voskových figurín, Muzeum motocyklů, Regionální muzeum nebo Muzeum Fotoateliér Seidel – „fotografa Šumavy“. V domě Seidlů z roku 1905 se zachovalo původní vybavení fotoateliéru i s unikátními fotografiemi. Mimo jiné si zde můžete nechat udělat vzpomínku v podobě fotografie v dobovém oblečení. Proč se někdy nevrátit do doby První republiky.

České Budějovice

Město založené Přemyslem Otakarem II. v roce 1265 je známé kromě výroby piva a tužek také svým náměstím, které s rozlohou 1,7 ha je druhým největším v ČR. Na náměstí se nachází Samsonova kašna, barokní radnice se zvonkohrou a několik kroků od náměstí je Černá věž, z níž je krásný pohled na město.

Ve městě můžete navštívit např. Hvězdárnu, Muzeum koněspřežky, Jihočeské muzeum – orientuje se na přírodní a společenské vědy.  Děti ocení Hopsárium – svět klouzaček, prolézaček a trampolín. Milovníci nákupních středisek si samozřejmě přijdou také na své – IGY, Mercury, Géčko…

Hluboká nad Vltavou

Původní hrad Schwarzenbergů ze 17. století byl přestaven do romantické podoby, která vybízí k návštěvě za každého počasí. Na zámku je několik okruhů a jistě si každý vybere, kterou část by chtěl navštívit – Hostinské pokoje, Reprezentační pokoje, Kuchyně, nebo můžete vystoupat na věž. Za prohlídku stojí i blízké zahrady či Alšova jihočeská galerie.

Několik kilometrů od města je zámek Ohrada s muzeem lesnictví, myslivosti a rybářství. ZOO Ohrada, která za posledních několik let prošla rekonstrukcí, potěší především děti. Mohou si prohlédnout vlky, lva, tygry, medvěda, vydry, surikaty a další zvířata.

Cyklostezky v okolí

V okolí se nachází několik cyklostezek, např. přes Hoslovice dojet na přírodní koupaliště Rohanov, kde se dá strávit celý den.